Cevne objemke: nepogrešljiv del cevnih zvez
Cevne objemke in cevi so neposredno povezane. V kolikor boste želeli najboljši oprijem cevi, boste morali investirati v cevne objemke. Poznamo več vrst cevnih objemk, ki se razlikujejo tako po namenu in konstrukciji, kot tudi po materialu.
Poznamo več vrst cevnih objemk
Objemke izbiramo največkrat glede na tip cevi. Ko vemo, kater tip in dimenzijo potrebujemo, se moramo odločiti še za pravi material. Ta je največkrat odvisen od medija, s katerim lahko objemka pride v stik. Zadnji, a velikokrat najbolj pomembni faktor pa je cena. Ta pa je odvisna predvsem od materiala in dimenzije objemke.

Nekatere objemke, npr. objemke z ušesom, za namestitev potrebujejo posebne klešče. Seveda najdete tudi te v naši ponudbi. Pomembno je tudi, da je cevna objemka narejena iz kakovostnega in trpežnega materiala. Eden takšnih je nerjavno jeklo. Sicer pa so kovinske objemke za cevi običajno narejene iz pocinkanega jekla, aluminija ali medenine. V naši ponudbi pa najdete tudi takšne iz litega železa.
Za cevne objemke je sicer izjemno pomembno iz kakšnega materiala so narejene in ali je ta dovolj vzdržljiv. Sploh v specifičnih primerih, kjer morajo nekatere namreč poskrbeti za pritrditev cevi pod zelo visokim tlakom. V teh primerih vam predlagamo, da uporabite visokotlačne objemke.
Posebne vrste cevnih objemk
Poleg visokotlačnih pritrdilnih objemk, poznamo tudi druge vrste, kot so: hitre, vrtljive in takšne s posebnimi priklopi. Takšne so, na primer, kompresorske spojke.
Hitre cevne objemke so zasnovane tako, da omogočajo priklop in odklop porabnikov tudi takrat, ko so v delovanju. To lahko storite tudi brez spuščanja zraka. Takšne uporabljamo pri ceveh, ki so vodila za plin, zrak ali vodo.
Če so cevne objemke narejene dovolj kakovostno, bodo lahko tesnile več let in bodo tako imele zelo dolgo življenjsko dobo. Posledično je bolje nekaj več pozornosti nameniti prav kakovosti.

Kovinske objemke za cevi se uporabljajo tudi pri avtomobilih
Poleg cevnih objemk iz nerjavnega jekla in podobnih materialov, boste na trgu našli tudi različne vrste kovinskih objemk za cevi, pa tudi takšnih, ki so obdane z gumo.
Kovinske objemke za cevi se ne uporabljajo zgolj za pričvrstitev odtočnih cevi – tem bi lahko sicer rekli tudi pritrdilne objemke. Prav pridejo tudi pri ceveh, ki se nahajajo v avtomobilih. Posledično poznamo več vrst objemk za cevi:
- Objemke s čeljustmi
- Zaskočne objemke
- Zatezne objemke
- Objemke s polžnim navojem
- Cevne objemke z ušesi
- Objemke z vijakom
- Žične objemke
- Dvodelne objemke, itd…
Za namestitev je dobro imeti pravilno orodje
Kako točno namestimo cevne objemke, ne glede na to ali gre za kovinske objemke za cevi, pritrdilne objemke ali takšne, ki so narejene iz gume, je odvisno od njihove vrste. Gibke cevi, denimo, potrebujejo drugačno aplikacijo kot, na primer, bakrena cev za pitno vodo.
V primeru, ko jih zategujemo na manšeto, pa jih je največkrat vseeno potrebno stisniti. Za to potrebujete klešče za objemke. Klešče za objemke so tesarske ali originalne klešče, ki pa so oblikovane na pravi način, da z njimi lahko poskrbite za aplikacijo cevnih objemk. To pomeni, da imajo drugačno geometrijo od drugih klešč.

Poznamo seveda tudi več vrst klešč za objemk, na kar moramo biti pozorni pri izbiri. Pri montaži in demontaži pa vam bo prišel prav tudi upogljiv izvijač.
Ko boste iskali klešče za objemke, prisluhnite nasvetom strokovnjakov. Morda boste ugotovili, da boste za montažo in demontažo cevnih objemk lahko uporabljali že obstoječe klešče. A tudi če ne, vam bodo znali svetovati, katere klešče za objemke izbrati za posamezno vrsto.
Katere objemke izbrati?
V kolikor se z nakupom srečujete prvič, je najbolje, da poiščete pri izbiri strokovno pomoč. Ne glede na to ali gre za kovinske objemke za cevi, pritrdilne objemke ali kakšne druge, gre namreč za kleparski element, ki ga je pred nakupom potrebno dobro poznati. Med seboj se namreč ne razlikujejo le po materialu iz katerega so izdelane, temveč tudi po premeru cevi, za katero element sploh potrebujemo, pa tudi po načinu, kako jih nameravate pritrditi.
Strokovnjaki vam bodo pomagali tudi, če boste potrebovali dodatne elemente. Nekatere cevne objemke je namreč mogoče pritrditi na podlago podstavka, druge pa za namestitev potrebujejo še matico ali dodatni vijak.

Včasih se sicer zgodi, da v asortimaju posameznega prodajalca ne boste našli pravih mer. Brez skrbi, mogoče jih je narediti tudi po meri, tako bodo zagotovo odgovarjale vsem zahtevam in potrebam, ki jih imate. V vsakem primeru pa pri izbiri prisluhnite strokovnjakom in dobro premislite, katero cevno objemko boste izbrali. Ta vam bo namreč morala služiti še dolgo časa.
Za nasvete glede izbire pravilnih objemk in cevi so vam naši strokovnjaki vedno na voljo.